100 Bin Ton Limon Değerini Bekliyor

Ortaca Ziraat odası Başkanı Salim çöllü Ortaca ve Dalaman bölgesinde yılda ortalama 100 bin ton Limon üretildiğini, geçen yıl 3 TL. Ye sattıkları limona bu yıl 1 buçuk TL. Ye zor alıcı bulduklarını söylerken Dalaman Ziraat odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay devlet Büyüklerine yardım çağrısında bulundu.

Ortaca Ziraat odası başkana Salim Çöllü ile Dalaman ziraat odası Başkanı Tevfik tayfun Tuncay birlikte limon bahçesinde gazetecilerle bir araya geldi.

Salim Çöllü gazetecilere yaptığı açıklamada “Ortaca ve dalaman olarak yıllık ortalama 100 bin ton limon üretiyoruz, geçen yıl rekolte düşük olmasına rağmen 3 liraya sattığımız limonu bu yıl maliyetine 1 buçuk liraya alıcı var oda çok az. Böyle giderse bu yıl limonun çoğu dalında kalacak gibi gözüküyor. İnşallah bir an önce ihracatın önü açılır. Tüccarlarımız da ihracat olmadığı için almaya pek hevesli değiller. Bu şekilde giderse önümüzdeki yıllarda üreticilerimi çok daha büyük sıkıntıya düşeceklerdir. Limonun bakımı girdi maliyetleri gübresinden ilacından mazotuna kadar yüzde 300 artarken geçen sene 3 lira civarında sattığımız ürünü bu yıl 1 buçuk liraya neredeyse zorla vermek gibi bir durumda kalacağız. Dedi.

En geç Ekim ayı sonunda kadar hasat edilmesi lazım

Tüccarların ihracat olmadığından bölgeden elini ayağını çektiğini ifade eden çöllü “ Normal olarak satışlar Mayıs sonu gibi başlar tüccarla sözleşmeler yapılır bu aylarda kesimler hızlı bir şekilde devam ederdi. Bu sene daha alımı yapılmamış dünya kadar bahçe var. Limon dalında duruyor en geç Ekim sonuna kadar hasat edilmesi lazım Kasıma kalırsa kabuğunu bozar ihracata gelmez. En geç Kasımın 10’unda bu işin bitmesi lazım. Bu durumun bir an önce hükümetimiz tarafından düzeltilmesini talep ediyoruz” dedi.

Limon üreticisinin kötü bir sezon geçirdiğini belirten Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay “talep gelmemesi çiftçiyi tam bir çıkmazın içine soktu. Limonun çoğu maliyeti kurtarmaması ile ilgili olarak dalında kaldı, devlet büyüklerinden yardım bekliyoruz.” dedi. Bu yılki büyük problemin ürünleri hem iç piyasada hem dış piyasada Pazar bulamamasından dolayı limon sezonunun çok kötü gittiğine dikkat çeken Tuncay, limonun üreticisini tamamen içinden çıkılmaz bir halde olduğunu belirtti. Bu sıkıntıların mutlaka bir çözümü olması gerektiğini vurgulayan Tuncay devlet büyüklerine yardım çağrısında bulundu.