Limonları Dondurmak

KIŞ YAKLAŞIRKEN

Limonlar oldukça ekşi! Bu yüzden atıştırmalık olarak yenen en yaygın meyveler arasında değiller. Ama bu değişmeli! Limonu dondurmak, ekşi aromasının bir kısmını kaybedecek ve bu da onu çok daha yenilebilir hale getirecektir. Ayrıca bu sarı meyve süper sağlıklıdır! Limon bakteriler, parazitler ve solucanlarla savaşır, kanseri önlemeye yardımcı olan, kan basıncını düzenleyen, stres ve depresyona karşı yardımcı olan maddeler içerir.

Limon kabuğu

Limonlar dondurulduğunda lezzetleri epey değişecek ve yemeleri çok daha “kolay” olacaktır. Asitlik azalacak ve ancak limon çözüldüğünde yavaş yavaş eski haline dönecektir. Limon kabuğu aslında meyvenin en önemli parçasıdır: Kabuk, meyve suyundan 5-10 kat daha fazla vitamin içerir. Dondurucuya koymadan önce limonu yıkadığınızdan emin olun!

Limonun dondurulması birçok ailede yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Yıkanan limonları, tamamen donmuş haldeyken dondurucudan çıkarın. Dondurulmuş limon kabuğu rendesini salatalara, spagetti, çorba, kahvaltılık gevrek, suya veya dondurmanızın üzerine serpin. Dondurulmuş kabuğun tadı, çözülmüş kabuktan çok daha lezzetlidir.