Cep telefonları ve güvenlik

Merhaba değerli okurlar , ilk yazımda günümüzde hepimizin elinden düşmeyen cep telefonları ile ilgili bir makale yazmak istedim.

Son on yıldır özellikle ülkemizde kullanımı hızla artan cep telefonları beraberinde'de çok fazla sayıda güvenlik açısından riskler oluşturmuş ve bunun neticesindede kullanıcıların maddi ve manevi olarak zarara uğramasına sebep olmuştur.

Tabiki teknolojiyi takip etmeliyiz ve yeniliklere açık olmalıyız ancak bu teknolojileri kullanırken, aslında bu teknolojilerin bize yada kurumumuza ait özel bilgilerin kötü niyetli insanların ellerine geçebileceğini unutmamalıyız.

 

Güvenlik önlemlerinin başında telefonlarımıza bir kilit koymak geliyor. Bu riskin biraz düşmesine sebep olacaktır.

İndireceğimiz uygulamaların güvenilir yayıncılar yada kurum kişiler tarafından yayınlanmış uygulamalar olmasına dikkat etmeliyiz.

Özellikle oyun uygulamaları indirirken uygulamaların telefonunuzda istediği izinler konusunda çok dikkatli olmalıyız.

Uygulamalara verdiğimiz izinler aslında bir nevi evimizin anahtarının bir kopyasını vermek gibidir tabiri caiz ise.

Cep telefonumuz veri şifrelemeyi destekliyorsa bu özelliği açmalı ve hassas bilgilerimizi şifrelemeliyiz.

Günümüzde kullandığımız bilgisayarlarda antivirüs kullanmaya önem veren kullanıcılar iş mobil telefonlara geldiğinde bu kadar hassas olamıyor. Ancak aslında cep telefonları günümüzde bilgisayarların yerini almış hatta daha fazla kullanılmaktadır.

Cep telefonlarına yönelik'te antivirüs uygulamaları var bunları kulllanmalıyız.

Bazı kullanıcılar bazı uygulamaları çalıştırmak için rooting veya jailbreak işlemi yapmakta yada yaptırmaktadırlar. Bu işlemi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Özellikle mobil bankacılık işlemleri yapıyorsanız büyük risk altında olabilirsiniz.

Bluetooth'u mümkün olduğunca kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmaya özen gösterin. Bu sizi saldırılara karşı koruyacak ve aynı zamanda pilinizin tükenmesini azaltacaktır.

Şimdilik yazıma son verirken iyi haftasonları dilerim